REPRÆSENTANTSKAB

NRGi er et andelsselskab, og andelshaverne er alle, der er tilsluttet elnettet og har en elmåler fra selskabet. Aandelshaverne vælger et repræsentantskab, der er NRGi a.m.b.a.'s øverste myndighed.
Repræsentantskabet har bl.a. til opgave at vælge medlemmerne til selskabets bestyrelse.

Valg til repræsentantskabet

Forsyningsområdet er opdelt i en række valgdistrikter. 

Valgperioden er fire år, og inden 1. november det pågældende år skal andelshavere underrettes ved annoncering i dagspressen. Der gennemføres valg i valgdistrikterne således, at ¼ af repræsentanterne er på valg hvert år. Afstemningen er skriftlig. Hver andelshaver har én stemme pr. installation, dog med den begrænsning, at en andelshaver højst kan afgive tre stemmer ved valg i et valgdistrikt.

Forslag til valg af repræsentanter skal ifølge vedtægterne være selskabet i hænde senest den 1. december i pågældende valgperiode.
Valget skal ifølge vedtægterne afholdes inden udgangen af februar måned i gældende valgår.

Læs vedtægterne

Læs mere på www.nrgi-valg.dk

Det nuværende repræsentantskab

Distrikt A (Grenaa/Anholt)
Aage Højbjerg

Aage Højbjerg

Skovhegnet 9

8500 Grenaa

86 32 41 42

23 96 16 04

hojbjerg@post6.tele.dk
Knud Saaby

Knud Saaby

Liljebakken 7

8500 Grenaa

86 32 29 20

g.k.saaby@gmail.com
Lars Møller

Lars Møller

Djursgade 26

8500 Grenaa

60 75 10 90

86 32 35 49

lam@norddjurs.dk
Lars Ry Jørgensen

Lars Ry Jørgensen

Åparken 37

8500 Grenaa

86 32 67 09

larsryj@gmail.com
Lars Østergaard

Lars Østergaard

Skovsvinget 22

8500 Grenaa

20 29 29 25

larsoe@stofanet.dk
Distrikt B (Norddjursland)
Jens Peter Jellesen

Jens Peter Jellesen

Mastrupvej 4

8500 Grenaa

86 38 77 77

40 45 51 78

jens.p.jellesen@gmail.com
Lars Kofoed

Lars Kofoed

Gl. Rimsøvej 41

8585 Glesborg

20 88 77 09

lark@nrdn.dk
Sigrid Bluhme

Sigrid Bluhme

Skindbjergvej 45

8500 Grenaa

86 38 74 73

sigrid.bluhme@gmail.com
Distrikt C (Ebeltoft m.m.)
Jan Baarup Jensen

Jan Baarup Jensen

Skansebakken 5

8400 Ebeltoft

86 34 25 60

janbaarup@privat.dk
Niels Hammer

Niels Hammer

Boeslumvej 21A

8400 Ebeltoft

40126569

niels.Hammer@skolekom.dk
Ole Bjerregaard

Ole Bjerregaard

Mosesvinget 4

8400 Ebeltoft

86 34 39 50

61 10 48 23

olebj@syddjurs.dk
Sven Arne Vallentin

Sven Arne Vallentin

Bækhøjen 3

8400 Ebeltoft

86 34 10 19

vallentin@privat.dk
Distrikt D (Mols)
Anita Søholm

Anita Søholm

Skovgårdevej 31

8420 Knebel

24265174

anitas@mailme.dk
Jens Arne Sørensen

Jens Arne Sørensen

Stabelbjergvej 2

8420 Knebel

86 35 16 50

jas@newmail.dk
Lars Telling Dennig

Lars Telling Dennig

Bygaden 32, Fejrup

8420 Knebel

20951200

info@wrapfilm.dk
Michael Munch-Hansen

Michael Munch-Hansen

Særbækvej 5

8420 Knebel

26361863

michael.munchhansen@gmail.com
Distrikt E (Midtdjursland)
Christine Viemose

Christine Viemose

Glentehøj 20

8410 Rønde

86 26 36 14

23 42 16 76

christine@kalovigcenter.dk
Geert Hallberg

Geert Hallberg

Baunevænget 41

8410 Rønde

20 10 07 99

geert@h41.dk
Kim Lykke Jensen

Kim Lykke Jensen

Lyngbakken 14

8544 Mørke

22663823

tekstogbillede@yahoo.dk
Lars Simonsen

Lars Simonsen

Stationsvej 27, Thorsager

8410 Rønde

40279035

ls@scanpan.dk
Peter Krogh-Meyer

Peter Krogh-Meyer

Smouenvej 13

8410 Rønde

87 11 41 47

krog-meyer@privat.dk
Distrikt F (Elsted m.m.)
Bo Gustafsson

Bo Gustafsson

Elsted Byvej 26

8520 Lystrup

30 82 38 23

bg@gryskaer.dk
Frank Helbo

Frank Helbo

Rugmarken 22

8520 lystrup

frankhelbo@gmail.com
Hans Schiøtt

Hans Schiøtt

Stokbrovej 3, Elev

8520 Lystrup

86 26 17 15

schiott@fiber.dk
Lone Norlander Smith

Lone Norlander Smith

Blåbærhaven 7,

8520 Lystrup

lone.norlander@gmail.com
Thomas Storm

Thomas Storm

Ravskærvej 65, Søften

8382 Hinnerup

21417520

thst@favrskov.dk
Distrikt G (Samsø/Tunø)
Brian Kjær

Brian Kjær

Nørreskiftevej 42

8305 Samsø

20470187

samso_elektr@yahoo.dk
Jens J. Øster-Mortensen

Jens J. Øster-Mortensen

Nørreskiftevej 9

8305 Samsø

86 59 00 02

jensoster@samso.com
Distrikt H (Århus City/Havnen)
Inger Margrethe Jensen

Inger Margrethe Jensen

Blegdammen 5, III

8000 Aahus C

86 19 42 72

28 51 32 72

friis_jensen@oncable.dk
Mette Raaschou

Mette Raaschou

Klosterport 4 E 1

8000 Aarhus C

36986131

mr@ve.dk
Mette Winther Nielsen

Mette Winther Nielsen

Sct. Clemens Torv 17, 1/Flyttet 2017 til De Mezas Vej 1-3 (Distrikt I)

8000 Aahus C

40 92 55 84

mwn@merkur.dk
Tage Bojsen-Møller

Tage Bojsen-Møller

Valgt: Nordalin Samoavej 1 Aarhus C, Bopæl: Borumvej 90 8381 Tilst

8381 Tilst

86 24 26 50

t.bojsen.moller@gmail.com
Distrikt I (Frederiksbjerg)
Bent Tommy Nielsen

Bent Tommy Nielsen

Strandparken 27, 2. tv.

8000 Aarhus C

86 18 88 75

benttommynielsen@gmail.com
Hans Pedersen

Hans Pedersen

Skt. Pauls Gade 40A, st. tv. , 8000 Aarhus C

86 19 24 14

51 92 24 14

agent.green@stofanet.dk
Jens Myrup Pedersen

Jens Myrup Pedersen

Brammersgade 60, 2. , 8000 Aarhus C

86 18 01 58

30 25 67 89

jens@es.aau.dk
Vibeke Sandø

Vibeke Sandø

Fredericiagade 33, 8000 Aarhus C

86 19 31 35

40 56 16 42

sando@netbruger.dk
Distrikt J (Vesterbro m.m.)
Anne Stine Jørck

Anne Stine Jørck

Ringkøbingvej 30, 3.tv. / Pr. 1/2 2017 Willemoesgade 30. st

8000 Aarhus C / 8200 Aarhus N

20 34 66 61

stineyork@gmail.com
Finn Arler

Finn Arler

Aarestrupsvej 9

8000 Aarhus C

86 19 14 92

f.arler@mail.dk
Kirstine Pedersen

Kirstine Pedersen

Vestre Ringgade 70 3.th

8000 Aarhus C

20833167

kirstinejosephine@gmail.com
Martin Skov Petersen

Martin Skov Petersen

Langelandsgade 112 st,

8000 Aarhus C

rosatoakatrine@ofir.dk/ msp@horsenshfogvuc.dk
Niels Korfits Møller

Niels Korfits Møller

Chr. Richardts Vej 1, 8000 Aarhus C

29 80 25 22

86 19 22 54

lenim@stofanet.dk
Ole Bøgh Vinther

Ole Bøgh Vinther

F.G.E. Rostrups Vej 16

8000 Aarhus C

25152325

olebvinther@gmail.com
Distrikt K (Trøjborg/Vesterbro)
Elsebeth Terkelsen

Elsebeth Terkelsen

Norsgade 17

8000 Aarhus C

86 76 09 03

27 57 19 55

eterkelsen@eterkelsen.dk
Inger Marie Just

Inger Marie Just

Valgt: Tordenskjoldsgade 63 / Bopæl: Østergaardstoften 19

8200 Aarhus N / 8530 Hjortshøj

86 10 38 50

30 52 75 11

ingermariejust@outlook.dk
Jesper Stadil Kjær

Jesper Stadil Kjær

Niels Juels Gade 17, 5. sal, 8200 Aarhus N

86 16 13 56

30 33 73 56

jesper@youmail.dk
Solveig Munk

Solveig Munk

Mejlgade 91, 1. th.

8000 Aarhus C

86 12 87 47

solveigmunk@gmail.com
Tine Kanne Sørensme

Tine Kanne Sørensme

Dr. Margrethes vej 4 A 1.

8200 Aarhus N

28740392

tine@t-kanne.dk
Distrikt L (Vejlby/Risskov)
Andreas Hommelhoff

Andreas Hommelhoff

Heibergsgade 30 st.

8000 Aarhus C

60771331

dreas84@outlook.com
Jesper Steppat

Jesper Steppat

Bækkelundsvej 2.1-12

8240 Risskov

jespersteppat@yahoo.dk
Bent Kjeldsen

Bent Kjeldsen

Strandparken 2

8410 Rønde

86 17 59 14

23 60 40 14

bentsoren@mail.tele.dk
Jonas Dahl

Jonas Dahl

Avnbølvej 9

8240 Risskov

61 62 46 15

jonas.dahl@ft.dk
Susanne Vangsgård

Susanne Vangsgård

Byløkken 50

8240 Risskov

86 21 11 56

sv@danva.dk
Viggo Jonasen

Viggo Jonasen

Hørgaardsvej 18

8240 Risskov

86 17 49 57

viggojonasen@gmail.com
Distrikt M (Christiansbjerg)
Britta Kirdan

Britta Kirdan

Skelagervej 282

8200 Aarhus N

86 10 96 52

22 30 59 05

bkirdan@gmail.com
Eva Ryberg

Eva Ryberg

Valgt: Kantorparken 2-8 / Bopæl: Brunhøj 122

8240 Risskov / 8362 Hørning

72 20 13 21

51 94 86 74

eva@evaryberg.dk
Jytte Poulsen

Jytte Poulsen

Skovfaldet 2 1.tv

8200 Aarhus N

74 72 33 48

21 63 65 68

jytte.nrgi@gmail.com
Steffen Damborg

Steffen Damborg

Havtornvej 27

8200 Aarhus N

damborgsteffen@gmail.com
Ulrich Zickert

Ulrich Zickert

Langelandsgade 217, 2 tv.

8200 Aarhus N

28 90 83 91

ulrichzickert@gmail.com
Afshin Foroughipour

Afshin Foroughipour

Malmøgade 17

8200 Aarhus N

86 10 44 02

a.f@foroughipour.dk
Distrikt N (Hasle/Skejby m.m.)
Ivar Nedergaard

Ivar Nedergaard

Septembervej 8,

8210 Aarhus V

ivar.nedergaard@email.dk
Kresten Kjær Sørensen

Kresten Kjær Sørensen

Runestenen 12

8210 Aarhus V

mail@krestenkjaer.dk
Michael Sloth

Michael Sloth

Klokkerbakken 52

8210 Aarhus V

Michaelslot@gmail.com
Rie Øhlenschlæger

Rie Øhlenschlæger

Haslehøjvej 21

8210 Aarhus V

29 46 09 43

rie@aplusb.dk
Svenning B. Madsen

Svenning B. Madsen

Ekkodalen 16, st.th.

8210 Aarhus V

70 23 42 34

svenning@svenning.dk
Birgit Friis Beuse

Birgit Friis Beuse

Skejbytoften 53

8200 Aarhus N

22 88 81 17

birgit@beuse.dk
Dirk Vandekerckhove

Dirk Vandekerckhove

Haslegårdsvej 38

8210 Aarhus V

86 75 14 24

30 58 36 56

dvdkerc@yahoo.com
Jørgen Aakjær

Jørgen Aakjær

Haslevangsvej 15, 8210 Aarhus V

86 15 10 20

jorgen.aakjaer@gmail.com
Distrikt O (Åby/Åbyhøj/Gjellerup)
Finn Nielsen

Finn Nielsen

Arnegårdsvej 38

8230 Åbyhøj

21 76 65 11

finn8230@gmail.com
Hans-Jørgen Jensen

Hans-Jørgen Jensen

Ydunsvej 28

8230 Åbyhøj

86 15 00 73

jensen-wettlaufer@stofanet.dk
Ole Ingermann Nielsen

Ole Ingermann Nielsen

Tousvej 116

8230 Åbyhøj

86 15 08 58

40 30 42 43

oin@mail.com
Distrikt P (Viby/Marselis)
Elenore Margretha Sorine Petersen

Elenore Margretha Sorine Petersen

Valgt: Skovlunden 13 / Bopæl: Lerdalen 159

8000 Aarhus C / 8270 Højbjerg

28937640

cnpetersen13@hotmail.com
Karte Grønkjær Dyrholm

Karte Grønkjær Dyrholm

Langenæs Allé 24 2 tv.

8000 Aarhus C

20999124

kartedyrholm@gmail.com
Martin Mathias Christensen

Martin Mathias Christensen

Stadion Allé 48, 2. th., 8000 Aarhus C

23 45 11 43

98 99 00 00

mmckkj@gmail.com
Distrikt Q (Skødstrup/Hjortshøj/Egå)
Christel Ebsen

Christel Ebsen

Hedevangsvej 3

8250 Egå

86 22 61 56

24 62 60 28

ce@cebyfornyelse.dk
Ina Marie Graneberg

Ina Marie Graneberg

Hjortshøj Møllevej 164

8530 Hjortshøj

86 38 76 33

30 29 76 33

inagraneberg@gmail.com
Marie Ambrosius

Marie Ambrosius

Gammel Kirkevej 26

8530 Hjortshøj

40 62 45 07

marie@ambrosius.dk
Søren Egge Rasmussen

Søren Egge Rasmussen

Hjortshøj Møllevej 162, 8530 Hjortshøj

86 74 22 90

22 15 64 62

soren.egge.rasmussen@ft.dk
Thomas Appel Hansen

Thomas Appel Hansen

Søtoften 42

8250 Egå

86 22 42 21

25 59 40 03

thomas.appel@beumergroup.com
Peter Hjortkjær Jørgensen

Peter Hjortkjær Jørgensen

Åstrupgårdvej 4

8541 Skødstrup

30 20 29 32

peterhjortkjaer@gmail.com
Distrikt R (Dagnæs-Tyrsted-Glud-Snaptun)
Carsten Schrøder

Carsten Schrøder

Turkisvej 36, 8700 Horsens

75 64 75 84

40 44 75 84

csc@oj-h.dk
Jørgen Brønd

Jørgen Brønd

Thyrasmindevej 5

8700 Horsens

jbrond@post.tele.dk
Kathrin Secher Stenkjær

Kathrin Secher Stenkjær

Højvangen 4 A

8700 Horsens

51 51 95 87

kathrin@guldahl.dk
Ole Maigaard Kristensen

Ole Maigaard Kristensen

Violvej 16

8700 Horsens

82 43 85 63

60 64 93 94

olemaigaard@gmail.com
Distrikt S (Horsens City)
Boje Krogh Hansen

Boje Krogh Hansen

Jyllandsgade 55, 7 L2

8700 Horsens

75 68 10 37

21 69 46 10

boje.krogh@gmail.com
Elizabeth Denard

Elizabeth Denard

Gerdorfsgade 14, 2 sal

8700 Horsens

28 11 99 61

lizzydenard@hotmail.com
Ole Kramer

Ole Kramer

Valgt: Borgergade 23b / Bopæl: Næsset 24

8700 Horsens

75 61 73 87

ole.kramer@profibermail.com
Vagn Bøgely Sørensen

Vagn Bøgely Sørensen

Borgergade 15 B

8700 Horsens

75 62 44 80

vagnbs@stofanet.dk
Distrikt T (Horsens Nord/Øst – Endelave)
Assia Zouaoui

Assia Zouaoui

Carit Etlars Vej 20

8700 Horsens

75 61 77 90

assia@mailme.dk
Jonas Bernt Kramer

Jonas Bernt Kramer

Nørrestrandsgade 37

8700 Horsens

51 68 13 95

30 37 56 60

jonaskramer@hotmail.com
Lone Bach

Lone Bach

Frydsvej 2

8700 Horsens

61 77 19 51

lone_bach@hotmail.com
Distrikt U (Horsens Syd-Torsted-Hatting)
Allan Kristensen

Allan Kristensen

Kyradservej 40, 8700 Horsens

21 33 46 56

a.kristensen@stofanet.dk
Jens Quorning

Jens Quorning

Stampemøllevej 15, Hatting, 8700 Horsens

28745055

jensquorning@gmail.com
Lis Emborg

Lis Emborg

Klarinetvej 11, 8700 Horsens

75 64 75 75

hemborg@profibermail.dk
Povl Thomsen

Povl Thomsen

Holger Danskes Vej 24, 8700 Horsens

86 15 16 79

53 14 00 29

teglhoj@gmail.com
Ulrik Kragh

Ulrik Kragh

Holger Danskes Vej 11

8700 Horsens

75 61 23 83

24 61 53 83

ulrik.kragh@gmail.com
Distrikt V (Vejle)
Iben Have Thomsen

Iben Have Thomsen

Valgt: Horsensvej 487 / Bopæl: Vestkæret 5

7120 Vejle Ø / 7100 Vejle

24 21 78 77

iht@live.dk
Ove Juul

Ove Juul

Bredballe Byvej 3

7120 Vejle Ø

75 81 52 16

erna.ove.juul@ojuul.dk
Distrikt X (Juelsminde – Hornsyld – Stenderup)
Arild Pedersen

Arild Pedersen

Barrit Langgade 102

7150 Barrit

75 69 10 10

hjemme@ap-maskinfabrik.dk
Ebbe Lohmann Madsen

Ebbe Lohmann Madsen

Buen 2

8783 Hornsyld

75 68 14 68

25 30 14 68

lohmann.e@gmail.com
Jens Bak-Andersen

Jens Bak-Andersen

Vandmøllevej 2

7140 Stouby

75 89 72 72

bakand@post12.tele.dk
Jørn Blume Schmidt

Jørn Blume Schmidt

Birkevangen 29

7130 Juelsminde

75 69 33 25

40 72 33 25

blume@profibermail.dk
Distrikt Z (Hedensted-Løsning-Daugaard)
Birger Hansen

Birger Hansen

Bøgballevej 19

8723 Løsning

75 79 01 89

75 89 37 11

bh@complete1.dk
Gunnar Hansen

Gunnar Hansen

Frederiksbergvej 21

8723 Løsning

75 65 10 41

gunnarhansen52@gmail.com
Marianne Kjerkegaard Kristensen

Marianne Kjerkegaard Kristensen

Valgt: Sanatorievej 8 / Bopæl: Lille Dalbyvej 8

7140 Stouby / 8722 Hedensted

75 89 70 65

40 27 71 55

mkk@pc.dk
Thorkil Møller Nielsen

Thorkil Møller Nielsen

Kirkevej 16, 8723

Løsning

425016 77

thor8723@gmail.com
Vil du have
sidste nyt fra NRGi
- skræddersyet
til dig?
TILMELD DIG NRGi's
NYE NYHEDSBREV
Modtag vores nyhedsbrev med andelshaverfordele
og konkrete sparetips til dit elforbrug.
Skriv navn
Skriv gyldig email